Underground conduits
RDS Double-Wall Conduits in Straight Lengths
Conduits for underground cable installation - 6m straight lengths
6m straight lengths
Corrugated outer wall, smooth inner wall
Facilitates wire and cable pulling
Construction of cable ducting for direct burial in the ground. The conduit features a corrugated outer wall and smooth inner wall, facilitating wire and cable pulling in 6m lengths.
Sizes from 32mm to 160mm.
| Material | Polyethylene (PE) |
|---|---|
| Construction | Double-wall (corrugated outer, smooth inner) |
| Strength | 450N |
| Operating temperature | -25°C to +75°C |
| External diameters | 50, 75, 110, 160 mm |
| Length | 6m |
| Colors | Blue, red, black |
Available variants
| Variant | SKU |
|---|---|
| RDS 50mm | RDS50 |
| RDS 75mm | RDS75 |
| RDS 110mm | RDS110 |
| RDS 160mm | RDS160 |
Need a larger quantity?
Contact us regarding bulk orders and individual quotes.