bestseller
Underground conduits
RDG Flexible Double-Wall Conduits
Conduits for underground cable installation - flexible version
Corrugated outer wall, smooth inner wall
Facilitates pulling of wires and cables
For direct burial
Construction of cable ducting for direct burial. The conduit features a corrugated outer wall and smooth inner wall, facilitating pulling of wires and cables in lengths of 10m, 25m, and 50m.
Sizes from 32mm to 160mm.
| Material | Polyethylene (PE) |
|---|---|
| Construction | Double-wall (corrugated outer, smooth inner) |
| Strength | 450N |
| Operating temperature | -15°C to +60°C |
| Outer diameters | 40, 50, 75, 110, 160 mm |
| Colors | Blue, black, red |
| Coil lengths | 25m, 50m |
| Standard | PN-EN 61386-24 |
Available variants
| Variant | SKU |
|---|---|
| RDG 40mm | RDG40 |
| RDG 50mm | RDG50 |
| RDG 75mm | RDG75 |
| RDG 110mm | RDG110 |
| RDG 160mm | RDG160 |
Need a larger quantity?
Contact us regarding bulk orders and individual quotes.