Trunking, conduits, and accessories
Electrical Trunking
Multi-compartment trunking for cable segregation
Self-extinguishing product, non-flame propagating
Large cross-sections allow installation of electrical accessories
Possibility of mounting boxes and telecommunication sockets
Compatible with SYSTEM 45
Large trunking cross-sections allow installation of cables and electrical accessories such as boxes and telecommunication sockets.
Sizes from 60 to 110 mm.
| Material | PVC (polyvinyl chloride) |
|---|---|
| Flammability class | V-0 (self-extinguishing, non-flame propagating) |
| Operating temperature | -5°C to +60°C |
| Dimensions (W x H) | 60x40 to 110x70 mm |
| Length | 2m and 2.5m |
| Color | White |
| Standard | PN-EN 50085-1 |
Available variants
| Variant | SKU |
|---|---|
| 60x40 mm | KE6040 |
| 60x60 mm | KE6060 |
| 75x50 mm | KE7550 |
| 90x40 mm | KE9040 |
| 90x60 mm | KE9060 |
| 110x70 mm | KE11070 |
Need a larger quantity?
Contact us regarding bulk orders and individual quotes.