Bestseller
Rigid Conduits and Accessories
Rigid Conduits
Electrical Installation Conduits for Surface Mounting
Self-extinguishing, Non-flame Propagating Product
Connection using Couplings
Secured to Substrate with Clips
These are designed for routing and protecting electrical and telecommunication cables. The conduits are connected in series using couplings. They are secured to the substrate with clips.
Available in sizes from 13 to 63 mm in various colors and thicknesses.
| Material | PVC (Polyvinyl Chloride) |
|---|---|
| Flammability Class | V-0 (self-extinguishing, non-flame propagating) |
| Crush Resistance | RL 320N (light), RS 750N (medium), RLE 125N |
| Outer Diameters | 13, 16, 18, 20, 22, 25, 28, 32, 37, 40, 47, 50, 63 mm |
| Length | 2m or 3m |
| Operating Temperature | -5°C to +60°C |
| Colors | White, Grey, Black |
| Standard | PN-EN 50086-1, PN-EN 61386-21, LVD 2014/35/UE |
Available variants
| Variant | SKU |
|---|---|
| RL 13mm | RL13 |
| RL 16mm | RL16 |
| RL 18mm | RL18 |
| RL 20mm | RL20 |
| RL 22mm | RL22 |
| RL 25mm | RL25 |
| RL 28mm | RL28 |
| RL 32mm | RL32 |
| RL 37mm | RL37 |
| RL 40mm | RL40 |
| RL 47mm | RL47 |
| RL 50mm | RL50 |
| RL 63mm | RL63 |
Need a larger quantity?
Contact us regarding bulk orders and individual quotes.